اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیوندها
خبرگزاری ها
عاشورا
فايل ها
کتاب خوان مهرماه
کنگره 3000 شهید
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود كاربران1397/2/17 دوشنبه اجرای طرح باهم بخوانیم در کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین

کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین دربهمن ماه 96 طرح باهم بخوانیم را در کتابخانه شروع کرد که این طرح با همت نهادکتابخانه های عمومی کشور برگزار شد که هدف از اجرای این طرح نهادینه‌سازی سبک زندگی مطلوب از رهگذار کتاب‌خوانی، ترویج سبک زندگی اسلامی و ترویج خواندن در بین کودکان بود که طی آن چهار مهارت اصلی خواندن، نوشتن، شنیدن، بیان کردن و تقویت درک مطلب و توانایی اندیشیدن، مشارکت و همکاری در جمع و ارتباط با همسالان را تقویت می کند برای همین خوب است این طرح در گستره وسیع تری ادامه پیدا کند.

باهم بخوانیم طرحی در خور و پسندیده جهت سوق دادن کودکان به سیر در دنیای پر رمز و راز کتاب و همچنین توانمند کردن هر چه بیشتر کتابدار در زمینه کار با کودک است..که مربی این طرح ثریا یوسفی مسئول کتابخانه علامه طباطبایی میباشد.

یوسفی با اشاره به چگونگی اجرای این طرح در کتابخانه عمومی، تصریح کرد: با دعوت از کودکان عضو کتابخانه عمومی علامه طباطبایی، کتاب‌های «جای خالی او»، «مادر مسیحی»، «اسرار طبیعت» و «هر آیه یک قصه»  پرواز کن پرواز/  سکه طلا /  شگفتیهای استان کرمان/  گل عزیز نرگس/  جمع خوانی و بلند خوانی شد. همچنین کودکان عضو کتابخانه به نقاشی و ساخت کاردستی در بخش کودک مشغول شدند.

وی با ابراز خرسندی از استقبال کودکان، بیان کرد: خوانش دورهمی کتاب‌ها و جمع خوانی، برای کودکان جذابیت داشت و آنان را بر سر ذوق آورد.گفتنی است، کتابخانه عمومی اسفرورین 1650نفر عضو فعال است و از این تعداد بیش از ۲۶۰ عضو کودک هستند، این طرح با ۲۰ عنوان کتاب  برتر و مفهومی، در بین ۱۲ دانش آموز  دختر ۱۰ تا ۱۲ سال عضو کتابخانه برگزار شد.

یوسفی افزود: طرح باهم بخوانیم  با هدف نهادینه سازی سبک زندگی اسلامی ایران از طریق ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین اعضا بویژه در این سنین اجرایی شده و از ویژگی‌های بارز این طرح که آن را متمایز کرده؛ اهدا کتاب به مخاطبان در قالب بسته و اهدا راهنمای مطالعه کتاب  قبل و پرسشنامه بعد از مطاللعه کتاب است که به عضو داده می شود.

این مسوول اضافه کرد: تقویت روحیه پرسش گری و همکاری از ویژگی های بارز «باهم بخوانیم» است چرا که در بیشتر برگه‌های پرسش‌نامه‌ی کتاب از خوانندگان خواسته شده بود در صورت هر گونه سوال و ابهامی در رابطه با محتوای کتاب از کتابدار بپرسند.

یوسفی در خصوص اجرای طرح «باهم بخوانیم» گفت: پیش از اجرای طرح به‌منظور جلب مشارکت و همراهی خانواده‌ها، در نشستی با حضور اعضا و والدین آن‌ها طرح «باهم بخوانیم» معرفی و تشریح شد، با اجرای طرح و تشکیل هفتگی جلسات بچه‌ها هرروز مشتاقانه به کتابخانه می‌آمدند و پیگیر برنامه‌های جلسه آتی بودند.

این مسوول در ادامه گفت: خانواده‌ها نیز در طول اجرای طرح بسیار مشفقانه حمایت می‌کردند و پشتیبانی آن‌ها انرژی ما را برای ادامه راه افزون می‌کرد ؛ خانواده‌هایی نیز در تمامی طرح ، در ساختن کاردستی‌ها به بچه‌ها کمک می‌کردند و دائماً پیگیر کار و پیشرفت کودک خود بودند. درواقع این طرح کودکان و خانواده‌های آنان را سر ذوق آورده است.

یوسفی افزود: تمرکز بچه‌ها فقط و فقط بر روی کتاب است و بسیار با علاقه پیگیری می‌کنند؛. در طول اجرای این طرح کاردستی‌ها را باهم می‌ساختیم، در مورد کتاب صحبت می‌کردیم، نقاشی می‌کشیدیم، پرسشنامه‌ها را پر می‌کردیم و همه این فعالیت‌ها انگیزه بچه‌ها را برای مطالعه گروهی بیشتر می‌کرد؛ همچنین مهر زدن کتاب‌های خوانده‌شده در برنامه مطالعاتی، خود محرک خوبی برای کودکان بود

مسئول کتابخانه بیان کرد: کار گروهی با ایجاد حس تنوع و یکپارچگی جهت جذب بیشتر مخاطب به کتابخانه ها می شود و اعضا این طرح ها را بیشتر می پسندند و از طرفی ارائه کار عملی به اعضا حس مسئولیت پذیری  را در آنها تقویت می کند  که این  تجربه خوبی  را برای آنها هم در زندگی و هم در زمینه تحصیلی ایجاد می کند.

با پیگیری مسئول کتابخانه ، رئیس آموزش‌وپرورش و بخشدار و همه مسئولین بخش اسفرورین به کتابخانه آمدند و با حضور در یکی از جلسات از جزئیات این طرح باخبر شد.

وی ضمن ابراز رضایت از برنامه‌ریزی و اجرای مناسب این طرح، برای برگزاری دوره‌های بعدی قول حمایت داد ؛ بخشدار با اشاره به تقاضای بچه‌ها و خانواده‌ها، پشتیبانی خود را از طرح اعلام کرد و خواهان اجرای آن ویژه دانش آموزان در داخل مدارس... شد.

وی در پایان اجرای این طرح مفید و جذاب را برای همه کتابخانه‌های استان توسط کتابداران توصیه کرد و  ضمن تشکر از فراهم آوردن مقدمات آموزشی برای این طرح، خواستار دوره ها و کلاس‌های آموزشی بیشتری با رویکرد جذب مخاطب و اعضای بیشتر به کتابخانه ها  برای کتابداران توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشورشد.

 

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما