اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
بمناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
حدیث
خبرگزاری ها
فايل ها
کتاب خوان آبانماه
کنگره 3000 شهید
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود كاربران


1397/4/20 چهارشنبه تشریح فعالیت های کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین همزمان با جشنواره رضوی

گزارش فعالیتهای فرهنگی در خصوص مسابقات رضوی در کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین

همزمان با آغاز هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نشست معرفی و جمع خوانی از کتاب مهمان خراسان نوشته سعید بیابانکی و مژده گل نوشته محمود پوروهاب در کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین برگزار گردید

به منظور آشنایی هرچه بیشتر عموم مخاطبان با کتاب های مفید و جدید ، نشست هایی در این کتابخانه برگزار می شود که با حضور دانش آموزان و در قالب دوره هایی شاد و مفرح برگزار می شود. از جمله  کتاب های رضوی ، که از سری کتاب های مسابقه رضوی به کتابخانه اند، به کودکان معرفی شد

کتاب های رضوی ، پس از ثبت و آماده سازی، جهت معرفی و آشنایی و دسترسی بیشتر، در یک نمایشگاه دوهفته ای  در معرض دید کودکان و والدین آنها قرار خواهند گرفت.

همچنین کلاس های قصه گویی و نقاشی به صورت هفتگی، روزهای چهارشنبه، در بخش کودکان برگزار میگردد، که طی این کلاس ها به بیان قصه به روش های مختلف برای گروه سنی الف و ب پرداخته می شود، سپس کودکان با توجه به برداشت خود از قصه، داستان آن را به تصویر می کشند.

در این نشست که با هدف معرفی کتابهای منتخب هشتمین دوره  جشنواره کتابخوانی رضوی در رده سنی کودک ( 4 تا 11 سال) برگزار گردید ؛ کودکان حاضر در این نشست ،  کتاب " مهمان خراسان " نوشته سعید بیابانکی و 5 داستان از کتاب " مژده گل " نوشته محمود پور وهاب با عنوان: سیب ، کارگر پیر، گنجشک ، یادگاری و امام رضا(ع) را جمع خوانی کرده و نتیجه بدست آمده از داستانها را بیان کردند.

: کتاب  "مهمان خراسان " شامل مجموعه شعر درباره امام رضا (ع)  و کتاب " مژده گل " شامل داستانهایی از زندگی امام رضا (ع) می باشد.

همچنین نشست کتابخوان کتابخانه ای ازسری کتابهای رضوی  برای کودکان و نوجوانان برگزار شد که کتابهای مهمان خراسان نوشته سعید بیابانکی مژده گل نوشته محمود پوروهاب مسافر هشتم نوشته مژگان شیخی کاش تورا می دیدم   نوشته مژگان شیخی به اشتراک گذاشته شدند.

شعرخوانی رضوی از کتاب مهمان خراسان در بخش کودک کتابخانه علامه طباطبایی

از دیگر برنامه های فرهنگی در بخش کودک کتابخانه شعر خوانی از کتاب مهمان خراسان نوشته سعید بیابانکی است که در این دوره کودکان 11-6 سال حضور داشتند که کتاب حاضر را شعر خوانی کردند آشنایی کودکان و نوجوانان با ائمه معصومین(ع) و سیره و سبک زندگی آنان در قالب های مختلفی امکان انجام دارد که استفاده از قالب شعر و تصویر از جمله جذاب‌ترین شیوه‌ها در این زمینه محسوب می‌شودکه مهمان خراسان مجموعه اشعار کودکانه در حوزه رضوی  در مورد امام رضا علیه السلام است.

کتاب حاضراشعار ۱۰ شاعر حوزه کودک و نوجوان شامل افسانه شعبان نژاد، اسدالله شعبانی، جعفر ابراهیمی، مریم اسلامی، کمال شفیعی، محمدکاظم مزینانی، بابک نیک طلب، حمید هنرجو، منیره هاشمی و غلامرضا بکتاش را در خود جای داده است شیوه طراحی و چاپ این کتاب به گونه‌ای انجام شده است که هر شعر توسط یک تصویرگر به تصویر درآمده و به همین سبب پاسخگوی سلیقه‌های بصری و محتوایی گوناگونی است درپایان دوره هم دانش آموزان اشعاری که در مورد امام رضا علیه السلام را در ذهن داشتند برای جمع قرائت کردند و همه کودکان استقبال خوبی داشتند درپایان با طرح سوال از کودکان به بهترین پاسخ جوایزی اهدا شد

معرفی و جمع خوانی بخشهایی از کتاب مسافر هشتم

این نشست  با حضور تعدادی از اعضای کتابخانه  و با هدف معرفی کتابهای بخش نوجوان هشتمین دوره جشنواره رضوی برگزار گردید.

در این نشست کتاب مسافر هشتم نوشته مژگان شیخی از سری کتاب های جشنواره رضوی برای اعضاء کودک و نوجوان کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین  معرفی و جمع خوانی شد.

در این نشست ضمن معرفی کتاب مسافر هشتم یکی از داستانهای این کتاب جهت آشنایی نوجوانان  با داستانهای این کتاب جمع خوانی شد . این کتاب نوشته مژگان شیخی ازانتشارات: قدیانی دارای 21 داستان و 127 صفحه  برای گروه سنی: ب، ج می باشد .

در این نشست بیان شد «مسافر هشتم» نویسنده به مسیری که امام رضا(ع) پیموده و مسائلی که برای ایشان اتفاق افتاده در قالب داستان های کوتاه اشاره کرده است. و این کتاب مجموعه داستان‌های کوتاهی را شامل می‌شود که به زندگی هشتمین امام شیعیان می‌پردازد. «بوی خوش نان، یک سبد خرما، یک روز تابستانی، مامون در تالار آینه، پیک ها و پیام ها، کاروان می رود، سرزمین آب های فراوان و...» از جمله داستان‌های این کتاب است.

در این نشست داستان باران نمی بارد توسط نوجوانان جمع خوانی شد.و در مورد نحوه برگزاری مسابقات جشنواره رضوی و جوایز و نحوه توزیع و تکمیل کردن پرسشنامه ها توضیحاتی داده شد .

معرفی کتاب کاش تورا میدیدم  در کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین

کتاب  کاش تورا میدیدم  نوشته مژگان شیخی از سری کتابهای رضوی است که این کتاب در کتابخانه علامه طباطبایی معرفی شد این کتاب شرح زندگانی پر بار حضرت معصومه(س) خواهر امام رضا (,ع) میباشد ایشان در روز اول ذی قعده سال 173ه. ق چشم به جهان گشود . پس از انکه برادرش امام رضا(ع) به دستور مامون عباسی به ایران هجرت فرمودند ایشان برای زیارت برادر خویش راهی سفری بی بازگشت شدند و در سن 28 سالگی به رحمت ایزدی پیوست مزارش در شهر قم زیارتگاه عاشقان اهل بیت است.

حضرت معصومه در کنار پدر بزرگوار و برادر گرامی اش در حوادث تاریخی دوره خود موثر بوده و ان رویدادها هم بر زندگی ایشان تاثیر گذاشته است از این رو، کاش تورا می دیدم، داستان زیبا و دلنشینی است از از زندگی بانو معصومه (س) و به همراه حوادث تاریخی زمان ایشان.

کاش تو را می دیدم "به زیبایی و داستان وار به شرح زندگی حضرت معصومه(س) پرداخته است که این امر باعث شده در این کتاب روایت زندگی و برخی از اتفاقات دوران امامت حضرت امام موسی کاظم(ع) و امام رضا(ع) نیز بیان شود.

، استفاده نویسنده از روایات و احادیث را قابل تحسین است هرچند از متن زندگی حضرت معصومه(س) اطلاعات چندانی در دسترس نیست ولی این کتاب به خوبی از همان اطلاعات موجود در جهت شناساندن این بانوی بزرگوار اسلام بهره برده است

با توجه به اینکه  شیوه طراحی و چاپ این کتاب به گونه‌ای انجام شده است که هر شعر توسط یک تصویرگر به تصویر درآمده و به همین سبب پاسخگوی سلیقه‌های بصری و محتوایی گوناگونی است،

در این نشست شعرهای کتاب مهمان خراسان برای کودکان حاضر جمع خوانی شد و توضیحاتی توسط کتابدار کتابخانه جهت شرکت در مسابقه نقاشی جشنواره رضوی داده شد و همه کودکان مشتاق شرکت در مسابقه شدند .

برگزاری کلاس قصه گویی خلاق

کتابخانه اسفرورین در این سری از قصه گویی خلاق  از کتابهای جشنواره رضوی استفاده کرد تا اینکه هم مراجعین کتابخانه با زندگی امام رضا (ع) آشنا گردند و هم  بتوانند در مسابقه این دوره از جشنواره ویژه کودکان شرکت کنند .

کتابخانه در راستای برگزاری این کلاس  متذکر شد هدف از برگزاری کلاس قصه گویی خلاق برای کودکان این است که داستان و قصه نقش بسیار مهمی در تکوین شخصیت کودک دارد. از طریق قصه ها و داستان های خوب، کودک به بسیاری از ارزش های اخلاقی پی می برد. پایداری، شجاعت، نوع دوستی، امیدواری، آزادگی، جوانمردی، طرفداری از حق و حقیقت و استقامت در مقابل زور و ستم ارزش هایی هستند که هسته ی مرکزی بسیاری از قصه ها و داستآن ها را تشکیل می دهند.

پرورش حس زیبایی شناسی در کودک، متوجه ساختن کودک به دنیایی که اطرافش را فرا گرفته، پرورش عادات مفید در کودک، تشویق حس استقلال طلبی و خلاقیت کودک هدف های اصلی طرح قصه های خوب برای کودکان است. رغم وجود گنجینه های علم و معرفت و داستان‌ها و افسانه های زیبا و آموزنده،اولیا و مربیان بیشترین وقت خود را به مسائل آموزشی کودکان اختصاص می دهند و دانش آموزان نیز در خانه و مدرسه بیشتر اوقات خود را صرف یادگیری های غیر فعال کرده، ازسختی و خشکی دروس و اضطراب امتحان و نمره رنج می برند.

بدین ترتیب اغلب اولیا و مربیان از هدف اصلی تعلیم و تربیت که پرورش انسان های خلاق، مبتکر و کارآمد است، بازمی مانند.

بدین ترتیب کتابخانه می تواند با برگزاری چنین نشست ها و آموزش هایی نقش به سزایی در رشد تفکر و شکوفایی خلاقیت اعضای کتابخانه داشته باشند .

در این کلاس قصه گویی خلاق بخش مهمی از قصه را به گونه ای برای بچه ها  تعریفشد که ساختار قصه در ذهن بچه ها نقش ببندد، سپس ادامه ی قصه را در جای حساسی قطع شد و ادامه قصه را به بچه های حاضر در کلاس  واگذارشد. یا این که پس از تعریف قصه از بچه ها خواست  بخش هایی از قصه را تغییر دهند. بچه های حاضر  نیز به کمک ساختاری که درذهنش نقش بسته است، این کار را انجام  دادند . این کار باعث ایجاد تعامل بین کتابداران قصه گو و کودکان شده و هدف این کلاس که پرورش و رشد خلاقیت در کودکان بود حاصل شد . .

 

 

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما