اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیوندها
خبرگزاری ها
عاشورا
فايل ها
کتاب خوان مهرماه
کنگره 3000 شهید
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود كاربران


1397/7/18 چهارشنبه یادبود ویادمان دکتر سیدمحمد دبیرسیاقی

یادداشت  وخاطره رمضان حیدری ، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان آبیک

 در

 فراق دکترشادروان سیدمحمد دبیرسیاقی  استاد بی بدیل فرهنگ وادب فارسی

در یکی از روزهای پاییز سال 92 ، یعنی زمانیکه در کتابخانه یادگارامام شهر محمدیه مشغول انجام وظیفه در سمت مسئولیت کتابخانه یادگارامام بودم ناگهان به یکباره پیرمردی با قامت نه چندان خمیده ولی خوشرو و متبسم بهمراه استاد فرزانه منوچهردبیرسیاقی که از اعضای فعال کتابخانه های استان میباشند بهمراه صبیه محترم وارد کتابخانه یادگارامام شدند.ایشان دکتر محمد دبیرسیاقی نام آشنای وادی ادبیات فارسی ایران زمین بودند که چون از مدتها قبل از حضور ایشان جهت بازدید از کتابخانه یادگارامام و کتابخانه دبیرسیاقی که مزین به نام ایشان شده بود درخواست و دعوت نموده بودم ایشان قبول زحمت نموده و تشریف آورده بودند.

در این دیدار ایشان با نهایت تواضع و فروتنی با این حقیر نکته های ظریفی را از حرفه و هنر کتابداری بیان نمودند  وخاطر نشان کردند که ایشان هم در یک مقطعی کتابدار بوده اند و کاملا با اصول کتابداری نیزآشنایی داشتند.

در ادامه بازدید ایشان بهمراه صبیه خود که مقیم فرانسه بودند از بخش موزه حیات وحش بازدید نمودندکه در مجاورت کتابخانه قرار داشت و این جانمایی فضای کتابخانه در کنار موزه را یکی از بهترین مکانهایی عنوان کردند که تاکنون دیده اند وفرمودند وجود کتابخانه در کنار فضاهایی نظیر موزه ها، آثار تاریخی، مراکز آموزشی و غیره به ارتقاء سطح علمی فرهنگی جامعه می انجامد.

دکتر دبیرسیاقی گفت  به طور مثال ، بسیاری از افراد هنگام بازدید از موزه ها و یا آثارتاریخی مشتاق کسب اطلاعات بیشتر درباره گذشته و شرح حال آن آثار و ابنیه می شوند ولی به دلیل نبود منابع معتبر در دسترس، پس از مدتی انگیزه خود را برای این اقدام از دست می دهند

آن استاد فرهیخته همچنین گفت: در صورتی که اگر امکانات و شرایط لازم برای این افراد فراهم شود چه بسا موجب ایجاد انگیزه فرد برای مطالعه و یا ادامه تحصیل در آن رشته و یا افزایش تحقیق و پژوهش در زمینه های مورد نظر می شود.  

دکتر ˈ سید محمد دبیرسیاقیˈ نویسنده، شاعر و استاد ادبیات فارسی از چهره های ماندگار واز مفاخر ادبی کشور واستان قزوین بودند ، وی صاحب تالیفات بسیاری در عرصه ادبیات و تاریخ بوده و درتصحیح لغتنامه دهخدا باعلامه دهخداهمکاری داشته است.

کتابخانه دبیرسیاقی شهر محمدیه نیز به پاس گرامیداشت و تقدیر از زحمات وی، به نام ˈدبیر سیاقیˈ مزین شده است.

سید محمد دبیر سیاقیˈ در سال 1299 هجری شمسی در قزوین به دنیا آمد، وی از ارکان چهارگانه بنیاد لغت‌نامه دهخدا و مصحح بسیاری از متن‌های کهن فارسی بودند.

وی پس از گذراندن دوره‌های ابتدایی و متوسطه در قزوین و تهران و گرفتن دیپلم از دارالفنون دکترای ادبیات فارسی خود را از دانشگاه تهران گرفت و سپس به عضویت انجمن ایرانشناسی درآمد.

آن مرحوم  تدریس در دانشگاه تهران و نیز دانشگاه‌های چین و مصر را در سابقه خدمات خود داشتند.

ˈدبیرسیاقیˈبین سال‌های 1326 تا 1334 در گردآوری لغت‌نامه با علی‌اکبر دهخدا همکاری داشت. از آن پس همکاری او با سازمان لغت‌نامه تا سال 1359 که کار این اثر به پایان رسید ادامه یافت، مرحوم دهخدا ، از وی به عنوان یک جوان کوشا درباره تنظیم لغتنامه یاد کرده است

شادروان دبیرسیاقی  همچنین از سال 1356 عضو هیات علمی انجمن آثار و مفاخر ایران نیز بودند .

وی حدود 80 متن ادبی و تاریخی را تصحیح و تألیف و منتشر کرده که از آن جمله دیوان منوچهری، نزهت القلوب، فرهنگ سروری و سلطان جلال الدین خوارزم شاه می باشند.

در این دیدار به یادماندنی ایشان 20عنوان از آثار و تالیفات خود را جهت اهدا همراه آورده بودند که به کتابخانه یادگارامام اهدا نمودند

مرحوم دبیرسیاقی در ظهر روز 16 مهرماه 1397 درشهرقزوین دیده از جهان فروبست.

یادشان گرامی و روحشان شاد باد

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما