اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
بمناسبت هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
حدیث
خبرگزاری ها
فايل ها
کتاب خوان آبانماه
کنگره 3000 شهید
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود كاربران
1397/8/9 چهارشنبه گزارش عملکرد کتابخانه های عمومی شهرستان آبیک

 

به گزارش روابط عمومی  اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در سطح کتابخانه های شهرستان آبیک و برگزاری برنامه هایی از قبیل نشست کتاب خوان کارگاههای مشاوره بهداشتی اجتماعی و فرهنگی و نمایشگاههای کتاب تاثیر بسزایی در علاقمندی افراد به حضور در کتابخانه ها داشته است و مشارکت و همکاری دستگاهها و سازمانهای مرتبط در اجرای بهترین برنامه ها با توجه به موضوعات روز و گرامیداشت ایام و مناسبتها در شهرستان آبیک موجب اتحاد و انسجام و همدلی  مدیران و سازمانها گردیده است.


گزارش عملکرد کتابخانه های شهرستان آبیک از ابتدای پاییز به شرح ذیل است:

کتابخانه امام علی (ع) شهرخاکعلی

کسب مقام اول و مدال طلای مسابقات بین المللی چرتکه توسط عضو فعال کتابخانه امام علی

نرگس سفری عضو فعال کتابخانه امام علی و دانش آموز پایه ششم توانست در مسابقات بین المللی چرتکه در دبی مقام اول و مدال طلای این مسابقات را کسب نماید .

 همچنین باحضورحیدری ، رییس اداره کتابخانه های شهرستان آبیک  وابوالفضل حاجی پور مسئول کتابخانه امام علی و خانم نیشابوری مسئول کانون پرورش فکری کودکان درشهرخاکعلی به مناسبت روز جهانی کودک در کتابخانه امام علی و با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شبکه بهداشت و اداره بهزیستی شهرستان و بسیج حوزه خواهران برنامه های جذاب و شاد و ارائه خدمات متنوع به اعضا و خردسالان و والدین انجام شد .

برگزاری کلاس مشاوره و روانشناسی ویژه والدین و برگزاری کلاس نقاشی با موضوع کودک و ساخت روزنامه دیواری با موضوع روز کودک و با شعار آینده را باید ساخت و کلاس قصه گویی برای خردسالان و کودکان  وباحضور دانش آموزان مدارس ریحانه و امام موسی کاظم ازجمله برنامه های دیگر این روزبود.

درادامه استقرار پزشک عمومی شبکه بهداشت و تیم اورژانس اجتماعی برای ارائه خدمات پزشکی رایگان و مشاوره خانواده برای حاضرین از جمله فعالیتهای متنوع و جذاب دراین برنامه بود که با هماهنگی و انسجام دستگاهها صورت گرفت. همچنین دانش آموزان از کتابخانه امام علی و بخشهای مختلف آن بازدید نموده و درجریان نحوه عضویت کتابخانه قرارگرفتند.

افتتاح ایستگاه مطالعه یک دقیقه ای درکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از جمله اقدامات دیگر در این روز بود که با همکاری اداره کتابخانه های شهرستان آبیک و کتابخانه امام علی ودراختیارقراردادن کتابها این ایستگاه افتتاح گردید. درپایان این مراسم توسط حیدری از مهدی پور استادمشاورخانواده و پرسنل زحمتکش اورژانس اجتماعی و دانش آموزان فعال درحوزه فعالیتهای فرهنگی با اهدای کتاب  تجلیل بعمل آمد.

به مناسبت روز بزرگداشت حافظ نیز نشست شعر خوانی از اشعارحافظ با حضور جمعی از اعضا در کتابخانه امام علی (ع) برگزار گردید که اعضا درخواست برگزاری چنین برنامه های متنوعی را در کتابخانه خواستار شدند.

کتابخانه عمومی امام محمدباقر(ع)

در کتابخانه امام محمد باقر (ع) به مناسبت هفته سلامت برنامه های متنوعی از جمله مشاوره سلامت  روح و جسم برای مادران برگزار گردید که در این کارگاه باحضور کارشناسان شبکه بهداشت نکاتی درخصوص سلامت روحی و جسمی و نحوه مقابله با مشکلات آموزش داده شد که مورد رضایت حاضرین قرار گرفت.

در کلاس آموزشی به مناسبت روز استاندارد برای اعضای کودک کتابخانه و آشنایی کودکان با واژه استاندارد و علامت استاندارد و چیستی مفهوم  استاندارد مطالبی به کودکان آموزش داده شد  و هم چنین به مناسبت روز عصای سفید ومراقبت از حس بینایی، کارگاه آشنایی کودکان با علائم سنجش بینایی  برای آماده شدن کودکان  برای سنجش بینایی  و نحوه پاسخگویی به چشم پزشک در خصوص علامتها برگزار و آموزشهای لازم داده شد.

در ادامه کودکان علائم بینایی را به تصویر کشیدند وسپس محمدوند در خصوص نحوه مراقبت از چشم و نحوه مطالعه صحیح برای  جلوگیری از آسیب چشم و بینایی نکاتی را به حاضرین آموزش دادند.برگزاری کلاس نقاشی وشعرخوانی  درخصوص علامت وموضوع  استاندارد از دیگربرنامه های برگزارشده در کتابخانه امام محمدباقر بود.

کتابخانه عمومی امام رضا(ع)

نشست کتاب خوان مدرسه ای مهرماه در روزی که مختص معلولین عزیز بود با حضور اعضای معلول و کم توان ذهنی مدرسه استثنایی نور در مقطع ابتدایی و متوسطه با همکاری  دبیر محترم این مدرسه میثم انصاری  و با حضور مسئول کتابخانه امام رضا (ع) در مکان تعیین شده در همین مدرسه برگزار گردید.

 و تعداد هفت نفر از اعضای کودک و نوجوان پسر این مدرسه با معرفی کتابهایی در زمینه دین ، ادبیات و علوم اجتماعی شامل : خورشید خانم مهربون ، دندان شیری ، به ماه نگاه کن ، شادی و باغ وحش جادویی ، حسنی و خروس پرحنایی ، جنگلهای تاریک آمازون و امام جعفر صادق (ع) به تبادل اطلاعات این کتابها پرداختند و مربی مربوطه با زبانی قابل فهم برای این عزیزان آنها را در درک بهتر این کتابها یاری نمودند .

همچنین در روز تربیت بدنی و ورزش در روز پنج شنبه کلاس قصه گویی و نقاشی با این موضوع با حضور مربی مربوطه خانم محمدوند و نونهالان که با اشتیاق در این کلاس شرکت نمودند برگزار گردید  محمدوند ضمن صحبت در این خصوص،  کودکان و نوجوانان را تشویق به ورزش و نرمش نمود و در ادامه چندحرکت ورزشی اجرا نمودند که باعث نشاط کودکان گردید . همچنین کارگاه آموزش سنجش بینایی و طریقه جواب دادن به جهت های خواسته شده از سوی مسئولین بهداشتی ، به این نونهالان آموزش داده شد و کتابهای قصه و کتابهای آموزشی در مورد مراقبت از چشم و نحوه صحیح مطالعه و استاتداردهای مطالعه به حاضرین معرفی شدند.

****************

برنامه ها وفعالیتهای  فرهنگی  با مشارکت ادارات و دستگاههای شهرستان آبیک

برگزاری مراسم تکریم سالمندان شهرستان آبیک با مشارکت دستگاههای فرهنگی و خدمات رسان

در این برنامه که با مشارکت و همکاری فرمانداری - ادارات ارشاد کمیته امداد بهزیستی و اداره کتابخانه های شهرستان آبیک و شبکه بهداشت در مجتمع باران برگزار گردید تمامی دستگاهها سعی نمودند تا در مقام تکریم سالمندان قدمی کوچک برداشته وخدمتی کوچک به این عزیزان داشته باشند .استقرار تیم پزشکی و ویزیت رایگان این بزرگواران و کلاسهای مشاوره و عضویت رایگان سالمندان در کتابخانه ها و اهدای کتاب به آنها از جمله برنامه های متنوع در این مراسم بود.

برگزاری مراسم روز کودک و معلولین شهرستان آبیک با مشارکت دستگاههای فرهنگی و خدمات رسان

از جمله برنامه های مشترک ادارات شهرستان ادای احترام به معلولین وکم توانان پرتوان بود که با حضور دانش آموزان مدارس استثنایی نور و افراد تحت پوشش بهزیستی  با شعار آینده را بایدساخت در مجتمع نیلوفر برگزارشد و در این برنامه حجت الاسلام میرامینی از حضور و مشارکت تمامی دستگاهها و ادارات تشکر نمود و همچنین اخلاقی بخشدار مرکزی آبیک انسجام و همفکری دستگاههای خدمات رسان را مثال زدنی عنوان نمود . اجرای برنامه های متنوع توسط خود معلولین از نکات جالب این مراسم بود و توسط اداره کتابخانه های شهرستان آبیک  اهدای کتاب به این عزیزان و عضویت رایگان درکتابخانه ها صورت گرفت. ادارات بهزیستی   ارشاد آموزش و پرورش اداره کتابخانه ها- کمیته امداد- بخشداری مرکزی  از جمله دستگاههای خادم و شرکت کننده در این مراسم بودند.

 

بيشتر
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما