كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
صفحه اصلي
اخبار
ارتباط با مدیر کل
بازدید سایت
پیوندها
چهلمین سالگرد
خبرگزاری ها
طرح فرا خوان آمایش
فايل ها
کتاب خوان اسفندماه
متون عمومي
معرفی
نام سال
نورسیده ها
ویژه همکاران
ورود
fdfdf

fdfdf

fdfdf

2323

2323

2323

2323

2323

223

2332

232

2323

233

232
1397/10/16 يكشنبه برگزاری برنامه های فرهنگی زمستانه در کتابخانه عمومی دبیرسیاقی محمدیه

بمناسبت  گرامیداشت روز بصیرت کتاب: حماسه ی 9 دی  انتشارات انقلاب اسلامی  در بین جوانان جمع خوانی شد .

همچنین به همین مناسبت مسابقه روزنانه دیواری و یک نمایشگاه کتاب در این کتابخانه برگزار شد.

از دیگر اقدامات این کتابخانه برگزاری نشست مدرسه ای دی ماه در مدرسه شهید اکبری  در  مقطع ابتدایی برگزار شد . در این نشست دانش آموزان بنام های ستایش جبلی ، ستایش نجاتی ، سارا صفایی، سایناطالبی وآتنا کدخدایی  بترتیب کتابهایی : ارزش آب ، علی اکبر صنعتی ،دوستی پنهای،عطر گلهای خورشیدی و خدا در همه جا هست را برای  همکلاسیهای خود معرفی کردند .

در راستای تشویق ، ترویج و آشنایی  نوجوانان  به نماز  در  محل کتابخانه ساخت روزنامه دیواری به محوریت نماز توسط :  عرشیا ایزدی ، ابوالفضل مداحی ، احسان بالایی برگزار شد .

از جمله فعالیت هایی که در این کتابخانه انجام شد ، برگزاری نشست کتاب خوان در کتابخانه  بود :

کتاب: شهسوار بر باره باد  اثر:  محمد قاسم 

کتاب «شهسوار بر باره‌ی باد» نوشته‌ی «محمد قاسم‌زاده» ماجرای سرگردانی سلطانی را که با توطئه‌ای از تخت فرود آمده، روایت می‌کند. این داستان به نثر كلاسیك فارسی و در قالب طنز نگاشته شده است، در بخشی از داستان می‌خوانیم: «به نوای دف و طنبور، درویش شروع کرد به پایکوبی. جست‌وخیزهای آن اندام ناموزون و غول بیابانی، به هرکاری شباهت داشت، الا به رقص. با این حال اسباب مسرت بود. اگر رقص آدمی‌زاد نبود، به رقص خرس می‌مانست. همه می‌خندیدیم، حتی کودکانش. هیچ نمی‌دانستم زوجه‌اش دریچه را گشوده و دست‌افشانی شویش را می‌نگرد. از سر اتفاق برگشتم و نگاهش کردم. در چشم‌های او شرمی آمیخته به تمسخر موج می‌زد. زن درویش تنها کسی بود که از جست‌وخیز او هیچ خنده‌ای به لب نداشت. نرم نرم برای سلطان شراب می‌ریختم. تا جایی که به یاد دارم این بار نخست بود که می‌دیدم سلطان از دست ساقی نرینه پیاله می‌گیرد.

کتاب: محبت و دوست یابی از نگاه قرآن  کریم،   اثر:  حجت اله رحمانی ،  معصومه فاضلی

مروری است بر معیارها و مصادیق محبت و دوستی از منظر قرآن و روایات. در نوشتار حاضر سعی شده است با مراجعه به آیات و روایات انواع دوستی‏ها و جایگاه و ارزش دوستی و محبت در اسلام بررسی گردیده و ملاكهای انتخاب یك دوست در آموزه‏های قرآنی تبیین گردد. نگارنده نخست به دوستی خداوند و نشانه‏های محبت الهی اشاره كرده و این دوستی را سرآمد همه دوستیها عنوان كرده است. سپس آثار محبت خدا و موانع این محبت را در آیات جستجو نموده و نشانه‏ها محبان و دوستان واقعی خداوند متعال را بر می‏شمارد. وی در ادامه به دوستی انسانها با هم اشاره كرده و اهمیت دوست داشتن و محبت پیامبر (ص) و اهل‏بیت (ع) و مؤمنان را از منظر قرآن بررسی می‏نماید. روشهای دوست‏یابی و ملاكها و موانع آن و همچنین آثار مثبت دوستان خوب و آثار خطرناك دوستی با افراد ناباب از مباحث پایانی كتاب است."

کتاب کوچک جنگلی،   اثر: حسین فردی 

کتاب «کوچک جنگلی» ماجرای زندگی و مبارزات سردار بزرگ نهضت جنگل، میرزا کوچک خان جنگلی را در قالب زندگینامه داستانی روایت می کند.

این رمان برای اولین بار در سال ۱۳۶۰ توسط حوزه اندیشه و هنر اسلامی (حوزه هنری) منتشر شد. تا مدت ها نایاب بود و اسمی از آن به میان نمی آمد تا اینکه برای دومین بار در ۲۴۰ صفحه در سال ۱۳۸۰ توسط انتشارات قدیانی در تهران منتشر شد. بلافاصله چاپ های متعددی بر آن صورت گرفت. در سال ۱۳۸۸ این کتاب با همان محتوا ولی با طرح جلدی متفاوت در انتشارات انجمن قلم ایران به چاپ رسید. و الان هر دو چاپ این کتاب در بازار وجود دارد.

زندگی میرزا کوچک خان شبیه داستان بلند و پرماجرایی است که اگر کس همه دقایق آن را همان طور که بوده اند به رشته تحریر درآورد، ماجرایی جذاب و پر از فراز و فرود حاصل خواهد شد. ویژگی های چند سویه میرزا کوچک خان، عشق او به زادگاه و مردمش، اعتقادات مذهبی، تحصیلات، آموزش ها و تجربیاتی که در داخل و خارج ایران کسب کرده بود، ارتباطات وی با افرادی که برخی از آنها از چهره های شاخص در تاریخ جهان اند و رأفت و شکیبابی او از این شخصیت تاریخی، چهره ای مردمی و خستگی ناپذیر پدید آورده است که نامش و آرمانش همیشه در یادها باقی خواهد ماند. در کتاب کوچک جنگلی، نویسنده به کمک قوه تخیل خود ماجراهایی را خلق و به وقایع تاریخی این داستان ضمیمه کرده است تا جنبه های ادبی و هنری متن ارتقاء یابد و حاصل کار به اثری نافذ و پرکشش نزدیکتر شود.

کتاب: دائره المعارف خانه داری،  اثر: زهره میرزا حسینی  

این کتاب مجموعه ای از  نکات ریز و درشت ،اعم از خانه داری ،آشپزی و بهداشت را به زنان خانه دار می آموزد ،در این کتاب نکات ابتکاری و بسیار ساده و ارزان را در امر خانه داری بخصوص در  امر سلامت خانواده  و استفاده مطلوب از  وقت برای خانه دار می آموزد.

کتاب زندگی‌نامه میرزا تقی‌خان امیرکبیر ، اثر: حسین مکی 

کتاب حاضر کامل‌ترین و جامع‌ترین کتابی است که در زمینه گزارش و بررسی تاریخ زندگی امیرکبیر به رشته تحریر درآمده است. این کتاب افزون بر بازگویی دقی تاریخ ایران در دوران صدارت امیرکبیر، به تفکر و اندیشه او، نامه‌های مرقوم شده توسط امیرکبیر به شاه قاجار و چگونگی برخورد وی با بحران‌های روی داده در سخت‌ترین دوران صدارت وی نظیر چگونگی برخورد با مسئله افغانستان، قیام باب و نقش امیر در سرکوب این فتنه، دلایل و انگیزه دشمنی‌های پیدا و پنهان درباریان و دول خارجی با امیر، عزل او از صدارت و نهایتا کیفیت شهادت وی، می‌پردازد.

همچنین سرنوشت خانواده امیرکبیر پس از قتل وی، قضاوت مورخین وقت درمورد او و پشیمانی شاه قاجار از تصمیم عجولانه خویش برای قتل امیر، از یگر مباحث مطرح شده در این کتاب سترگ است

معرف کتاب مهارتهای زندگی : ده مهارت زندگی اثر محسن فرهیمنی فراهانی خانم حمیده قاسمی

این کتاب  به خواننده در خصوص ده روش مهم و اثر گزار  در سبک زندگی  ازجمله : خود آگاهی ، همدلی ، ارتباط موثر ،  توانایی مقابله با استرس ، تصمیم گیری ، تفکی خلاق و ... را آموزش میدهد.

بيشتر